مواضع جدید «حریری» درباره ایران و حزب الله

احمد دستمالچیان سفیر سابق ایران در لبنان در روزنامه ایران نوشت: کمتر از چهار ماه تا انتخابات آینده پارلمان لبنان باقی مانده و جریان های مختلف سیاسی درلبنان بدلیل شرایط حساس سیاسی درمنطقه تلاش دارند تا شرایط را برای موفقیت این انتخابات مهیا سازند.

در قانون قبلی، انتخابات منطقه ای برگزار می شد. در این میان سعد حریری نخست وزیر لبنان در روز جمعه در مصاحبه ای جنجالی با نشریه امریکایی وال استریت ژورنال بااظهار مطالبی متفاوت از قبل چهره جدیدی از خود به نمایش گذاشت.

نخست وزیر پر ماجرای لبنان در عقب نشینی آشکار از مواضع آبان ماه خود از بازداشتگاه ریاض، بر افزایش مناسبات خود با ایران و نیز بر خرسندی و ضرورت حضور حزب الله در دولت لبنان تاکید کرد.

مشارکت حزب الله در دولت موجبات ثبات سیاسی را فراهم می سازد. همچنین ضمن تاکید بر ضرورت دور ماندن لبنان از رویارویی میان ایران و عربستان، از تلاش های حزب الله در این جهت خبر داد. در باره این مواضع جدید حریری درمحافل سیاسی حدس و گمانهای مختلفی زده می شود.

ازدیرباز خانواده حریری و ازجمله سعد حریری به عنوان مهره اصلی عربستان در لبنان مطرح بوده با آنکه وی بر اساس یک توافق مشترکی که بین احزاب لبنانی و با چراغ سبز عربستان و ایران به نخست وزیری رسید.

همچنین فرزندان حریری که به صورت گروگان در ریاض بودند از عربستان خارج شده و حریری به نوعی احساس می کند مانند گذشته زیر فشار عربستان قرار ندارد و می تواند مستقلا تصمیم بگیرد.

حریری که مهره اصلی عربستان در لبنان محسوب می شود و در سال های گذشته پول عربستان که از طریق حریری تزریق می شد، کمک بسیاری در جذب آراء اهل سنت لبنان داشته است.

اما اگر عربستان به هر دلیلی نخواهد از حریری حمایت کرده و از رقبای وی مانند اشرف ریفی در طرابلس حمایت کند، وی با ائتلاف با میشل عون می تواند امیدوار به پیروزی باشد.

خصوصا که فعلا از حمایت عون و سید حسن نصرالله نیز برخوردار است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار